تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
تاكيد بر ارتقاي صنعتي كه دست چيني‌هاست!

به گزارش خبرنگار ايسنا، ايران يکي از کشورهايي است که در آن به دلايل مختلف از جمله ترافيک شهري از موتور سيکلت استفاده زيادي مي‌شود، اما به رغم آنکه مي‌توان با برنامه‌ريزي مناسب علاوه بر تامين نياز داخلي، به فکر در اختيار گرفتن بازارهاي همسايه از جمله افغانستان که استفاده زيادي از اين وسيله نقليه دارد، بود اين موضوع در دستور کار قرار نگرفته است.

يکي از مهم‌ترين دلايل عدم پيشرفت صنعت موتور سيکلت کشور براي توليد 100 درصد بومي، سودآوري واردات در اين صنعت و استفاده از محصولات چيني است که هم براي وارد کننده و هم توليد کننده مناسب است.

شايد به همين دليل هم باشد که قطعه‌سازان موتور سيکلت در سال‌هاي اخير بخشي از فعاليت خود را متوقف کرده‌اند و توليد برخي قطعات را اقتصادي نمي‌دانند.

اما با توجه به اينکه صنعت کشور در اين حوزه به گفته توليدکنندگان قطعات، قدرت ساخت تا 90 درصد از نياز داخلي را دارد، همچنان بر واردات قطعات يا بعضا موتور سيکلت‌هاي چيني تاکيد مي‌شود، موضوعي که مي‌توان با ممنوعيت آن کمک بزرگي به صنعت موتور سيکلت کشور کرد.

حبيب‌الله محمودان، عضو هيات مديره سنديکاي قطعه‌سازان موتور سيکلت به ايسنا گفته بود که تنوع موتور سيکلت‌هاي توليد شده در کشور اين اجازه را نمي‌دهد که تيراژ توليد قواي محرکه افزايش يافته و مزيت اقتصادي داشته باشد.

وي همچنين به توليد قواي محرکه در گذشته اشاره و اظهار کرده که با توجه به اينکه توليد اين قطعه مزيت اقتصادي نداشت، متوقف شد و قالب‌هاي توليد آن نيز بلااستفاده مانده است.

به گفته عضو هيات مديره سنديکاي قطعه‌سازان موتورسيکلت بيش از 20 مدل موتورسيکلت در کشور توليد مي‌شود که بايد ذهنيت کارخانجات توليد موتورسيکلت را نسبت به اين موضوع تغيير دهيم و سعي کنيم با بومي سازي اين صنعت، تيراژ توليد قطعات از جمله قواي محرکه را به سطح اقتصادي برسانيم.

محمودان با بيان اينکه وقتي تنوع موتورسيکلت زياد مي‌شود، قطعه ساز نمي‌تواند تيراژ مناسبي براي توليد قواي محرکه هر موتورسيکلت ايجاد کند، گفت: از سوي ديگر با ايجاد تنوع زياد، پاسخ دادن به بازار خدمات پس از فروش مشکل است و موتورسازان نيز نسبت به اين موضوع بي توجه هستند.

در عين حال در روزهاي گذشته بود که محمدرضا نعمت‌زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت تبديل موتور (قواي محرکه) موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري به انژکتوري را از اولويت‌هاي کاري اين صنعت دانست.

وي در جلسه بررسي وضعيت صنعت موتور سيکلت گفته که هم‌اکنون در وضعيت کنوني بالغ بر 95 درصد موتورسيکلت‌ها به روش کاربراتوري مجهز هستند و پنج درصد مابقي انژکتوري هستند که مي‌بايست ميزان توليد موتورهاي انژکتوري را تا سال آينده تا چهار برابر افزايش داد.

نعمت‌زاده با تأکيد بر اينکه موتور انژکتوري بايد با ديد ساخت داخل صورت گيرد، معتقد است انجام اين اقدام چيزي پيچيده‌اي نبوده و پيش از اين نيز در پروژه‌هاي بزرگتر روي ساخت خودرو‌هاي سواري آن را اجرا کرده‌ايم.

وزير صنعت، معدن و تجارت ايران در حالي توليد موتورهاي انژکتوري ساخت داخل را مساله‌اي راحت مي‌داند که هم ‌اکنون توليدکنندگان داخلي حتي توان توليد موتورهاي کاربراتوري را نيز ندارند و آن را فاقد مزيت اقتصادي مي‌دانند.

به اين ترتيب به نظر مي‌رسد که حرف‌هاي گفته شده فاصله زيادي تا توان عملي اين صنعت در کشور دارد و پيش از هر چيز ابتدا بايد بستر آن را فراهم کرد که اين بستر مي‌تواند اعمال تعرفه بيشتر روي واردات موتور يا قواي محرکه موتور سيکلت‌ها باشد.

منبع خبر : ايسنا

يكشنبه 25 مرداد 1394


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.