تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
عزم اتاقي‌ها براي خروج صنعت گردشگري از موقعيت صفر

به گزارش خبرنگار ايسنا، يکي از بخش‌هاي اقتصادي که دولت يازدهم و نمايندگان بخش خصوصي در اتاق بازرگاني توجه ويژه به آن پيدا کرده‌اند، حوزه گردشگري و صنعت توريسم است؛ بخشي که به دليل ظرفيت‌هاي فراوان و غني کشور همواره اين امکان را دارد که تاثير زيادي در جذب سرمايه داشته باشد و به وضعيت اشتغال کشور کمک کند.

به نظر مي‌رسد سياست‌هاي دولت يازدهم طي دو سال گذشته در جهت توسعه بهره وري، استفاده از ظرفيت‌هاي غني گردشگري کشور و همچنين جذب توريست بوده است؛ سياستي که با روي کار آمدن هيات نمايندگان جديد اتاق بازرگاني تهران در شروع سال 1394 در بخش خصوصي کشور نيز به طور جدي ديده شد.

براي اولين بار در تاريخ اتاق بازرگاني ايران و تهران کميسيوني با عنوان کميسيون گردشگري شکل گرفت، اتفاقي که به نظر مي‌رسد همسو با اهداف دولت يازدهم در بخش گردشگري بوده است. به ويژه در دوران بعد از توافق هسته‌اي ايران با گروه 1+5 که نشانه‌هاي حضور و افزايش گردشگران خارجي در ايران بيش از گذشته است. نقش بخش خصوصي و همچنين اتاق بازرگاني نيز در تحقق اين هدف از اهميت ويژه برخوردار شده است.

بر اساس آمارها، تراز کنوني گردشگري خارجي ايران مثبت نيست و سال گذشته ايران 4.7 ميليون گردشگر ورودي و حدود هفت ميليون گردشگر خروجي داشته است. همچنين از 1100 هتل فعال در سطح کشور تنها 130 هتل چهار يا پنج ستاره بوده و مناسب براي اسکان گردشگران خارجي است؛ از اين رو بخش خصوصي کشور در دوران جديد نقش جديدي را در حوزه گردشگري براي خود تعريف کرده تا در سامان‌دهي و توسعه زير ساخت‌هاي گردشگري کشور حضور داشته باشد.

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران درباره نقش کليدي و اساسي گردشگري در اقتصاد کشور عنوان مي‌کند که براي ايجاد هر شغل 160 ميليون تومان هزينه نياز است اما در حوزه گردشگري با هزينه‌هاي بسيار کمتر مي‌توان کار ايجاد کرد، ضمن اينکه هر گردشگر سفير فرهنگي براي ايران است.

محسن جلال‌پور معتقد است که اگر بخواهيم جايگاه کشورمان را در گردشگري دنيا بررسي کنيم، تقريبا در موقعيت صفر قرار داريم. ضمن آنکه در حوزه گردشگري فاصله زيادي با افق چشم‌انداز داريم و نبايد ناديده بگيريم که صنعت گردشگري در دنيا رقابتي است و حضور توريست همراه با زيرساخت‌ها و امکانات اتفاق مي‌افتد.

به گفته وي هر گردشگري که به ايران بيايد علاوه بر ارزآوري، حداقل براي سه تا پنج نفر يا بيشتر ايجاد اشتغال مي‌کند و در کشوري که بيش از پنج ميليون بيکار وجود دارد، حتما حضور گردشگر يکي از راه حل‌هاي مشکل بيکاري است. همچنين مي‌توان بين همه ظرفيت‌هاي فرهنگي و تاريخي پيوند برقرار کرد و با حضور گردشگران داخلي و خارجي بخشي از مشکل اشتغال را حل کرد.

محمد اميرزاده، نايب رييس کميسيون گردشگري اتاق بازرگاني تهران نيز درباره نقش اين کميسيون اظهار کرده که مهمترين مزيت‌ بخش گردشگري کشور، نبود انباشت سرمايه است؛ به اين معني که پولي که وارد بخش گردشگري مي‌شود و بين آژانس‌هاي هوايي،‌ زميني، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و ... توزيع مي‌شود مي‌تواند به رونق اقتصادي و اشتغال کشور کمک کند.

وي تعامل بخش خصوصي و دولت را براي توسعه ظرفيت‌هاي گردشگري کشور بسيار مهم دانسته و معتقد است که کميسيون گردشگري اتاق بازرگاني به دنبال تعامل و همکاري با دولت است تا نگاه روبه جلويي در بخش گردشگري وجود داشته باشد. اتاق بازرگاني بايد سعي کند با وجود گرفتاري‌هاي بروکراتيک و اداري که در دولت وجود دارد مشکلات بخش گردشگري را کاهش دهد و علاقه‌مندان و فعالان اين بخش را اميدوار کند.

از اين رو به نظر مي‌رسد بايد در آينده نه چندان دور منتظر عملياتي شدن سياست‌هاي جديد دولت و همچنين بخش خصوصي در صنعت گردشگري و جذب سرمايه خارجي در اين بخش باشيم.

منبع خبر : ايسنا

شنبه 24 مرداد 1394


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.